Mateusz Rodzimski

Mateusz Rodzimski

Post published: 191
kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

10 najlepszych produktów spożywczych, które zapobiegają trądzikowi i ciemnym plamom

W 2022 r. debata na ten temat trwa nadal: wydaje się, że naukowcy i konsumenci nadal nie zgadzają się co do tego, że niektóre produkty spożywcze mogą zapobiegać trądzikowi lub go powodować, a także brązowym plamom, które po nim powstają w postaci blizn. Niektóre wiodące organizacje naukowe, zarówno w dziedzinie dermatologii, jak i żywienia, zaprzeczają istnieniu jakichkolwiek powiązań z żywnością, która leczy trądzik lub ma jakikolwiek wpływ na tę przypadłość. Jednak osoby, które zmagają się z trudnymi i wstydliwymi skutkami trądziku, często twierdzą, że niektóre pokarmy, takie jak czekolada czy potrawy smażone, wywołują trądzik lub pogarszają jego przebieg.

Spostrzeżenia ekspertów

Według Amerykańskiej Akademii Dermatologii, „nigdy nie udowodniono, że dieta odgrywa rolę w wywoływaniu lub leczeniu trądziku. Przyczyny dietetyczne to jeden z najbardziej uporczywych mitów na temat trądziku”. Strona wspomina również, że „zdrowa dieta jest korzystna dla ogólnego stanu zdrowia”, co dotyczy również skóry, największego organu w ludzkim ciele.

Korzyści płynące z ich stosowania sięgają od poprawy stanu skóry, takiej jak trądzik i łuszczyca, po ochronę przed szkodliwym działaniem środowiska, czyli wolnymi rodnikami. Udowodniono, że te witaminy i minerał selen „pomagają zapobiegać uszkodzeniom komórek przez wolne rodniki, które są naturalnymi produktami ubocznymi metabolizmu tlenu, mogącymi przyczyniać się do rozwoju chorób przewlekłych i upośledzenia układu odpornościowego”, jak podaje Biuro Suplementów Diety (Office of Dietary Supplements).

  • Według Amerykańskiej Akademii Dermatologii, „nigdy nie udowodniono, że dieta odgrywa rolę w wywoływaniu lub leczeniu trądziku”.

Żywność zawierająca przeciwutleniacze

The Senior Journal informuje o największym badaniu USDA dotyczącym żywności bogatej w przeciwutleniacze. W badaniu, które ukazało się w Journal of Agricultural and Food Chemistry, przeanalizowano ponad 100 produktów spożywczych i stwierdzono, że dwa rodzaje żywności o najwyższej zawartości przeciwutleniaczy to: fasola, której najwięcej zawierają suszone małe czerwone fasolki, a następnie czerwona fasola kidney i fasola pinto; oraz owoce, takie jak

dzikie jagody żurawina
jeżyny
maliny
truskawki
śliwki
śliwki
jabłka red delicious
jabłka granny smith
wiśnie i czereśnie
jabłka gala

Warzywa i orzechy

Gotowane karczochy są warzywem o najwyższej zawartości przeciwutleniaczy, a zaraz za nimi plasują się ziemniaki gotowane ze skórką. Korzystne są również orzechy pekan i orzechy włoskie.

Jeśli będziesz pamiętać o tym jednym stwierdzeniu, będziesz mieć znacznie większe szanse na zachowanie zdrowej i wolnej od chorób skóry.

Orzechy i białka bogate w selen

Najbogatszym w selen pokarmem są suszone, nieblanszowane orzechy brazylijskie, a następnie orzechy włoskie. Białka bogate w selen to m.in:

jasny tuńczyk
konserwowany w oleju
odsączony
gotowana wołowina
dorsz
indyk
piersi z kurczaka

Ziarna, jaja i nabiał

Selen znajduje się również w ziarnach, takich jak wzbogacony makaron, płatki owsiane, ryż i chleb pełnoziarnisty.

Białka bogate w selen to jaja, niskotłuszczowy ser twarogowy i ser cheddar.

Witaminy A i D

Ostatnie dwie kategorie produktów żywnościowych przyjaznych dla skóry to produkty bogate w witaminy A i D. Najwięcej witaminy A, czyli beta-karotenu, zawierają wątroba wołowa i sok marchwiowy. Harvard School of Medicine ostrzega, że zbyt duża ilość witaminy A może prowadzić do złamań biodra lub wad wrodzonych. Zaleca się spożywanie witaminy A w postaci beta-karotenu, ponieważ „nie jest on toksyczny, nawet w dużych dawkach”.

Tłuste ryby, takie jak łosoś, tuńczyk i makrela, to jedne z nielicznych naturalnych źródeł witaminy D. Mleko wzbogacone i odrobina słońca to najbardziej powszechne sposoby pozyskiwania tej ważnej dla zdrowia skóry witaminy.

Ostatnie dwie kategorie pokarmów korzystnych dla skóry to te o wysokiej zawartości witamin A i D. Najwięcej witaminy A, czyli beta-karotenu, zawierają wątroba wołowa i sok marchwiowy.
Tłuste ryby, takie jak łosoś, tuńczyk i makrela, to jedne z niewielu naturalnych źródeł witaminy D. Wzbogacone mleko i odrobina słońca to najczęstsze sposoby pozyskiwania tej ważnej dla zdrowia skóry witaminy.