Mateusz Rodzimski

Mateusz Rodzimski

Post published: 191
maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Czy Twoja skóra jest zestresowana?

Zdajesz sobie sprawę z tego, jak Twoje odżywianie wpływa na stan Twojej skóry, ale czy kiedykolwiek zastanawiałaś się nad tym, jak wpływa na nią Twój stan psychiczny?

Jeśli czytasz o pielęgnacji skóry i żyjesz ze skórą od jakiegoś czasu, jestem pewna, że znasz powiedzenie „jesteś tym, co jesz” w odniesieniu do swojej skóry. Wszystko, co wkładasz do ust, ma wpływ na to, co pojawia się na Twojej twarzy, zarówno na dobre, jak i na złe. Może Twoim wrogiem jest nabiał, który powoduje powstawanie torbieli wokół szczęki, albo cukier, który następnego dnia daje o sobie znać na czole. Albo, z drugiej strony, blask, który pojawia się, gdy przez cały tydzień pijesz dużo wody.

Tak, jesteś świadoma tego, jak Twoje odżywianie wpływa na stan Twojej skóry, ale czy kiedykolwiek zastanawiałaś się nad tym, jak wpływa na nią Twój stan psychiczny? Czy zdarzyło Ci się kiedyś być w doskonałym nastroju (może jesteś świeżo zakochana lub szczególnie szczęśliwa z jakiegoś powodu) i ktoś powiedział, że promieniejesz? To rzeczywistość dzięki dopaminie, oksytocynie, serotoninie i endorfinom, które są wyzwalane przez ciepłe, przyjemne uczucia.

Niestety, oznacza to, że przeciwne uczucia, zwłaszcza stres, mogą mieć równie zauważalny wpływ na Twoją skórę. Bez względu na to, czy chodzi o niekończącą się listę rzeczy do zrobienia, terminy w pracy lub szkole, FOMO, czy po prostu ogólnie o bycie człowiekiem na świecie, stres jest odczuwany przez każdego w takim czy innym momencie. I choć krótkotrwały stres jest dla nas korzystny – „pobudza mózg do lepszej pracy” – to przewlekły stres jest problematyczny na wielu poziomach.

Jak przewlekły stres wpływa na skórę?

Oprócz stale zmarszczonych brwi i ciemnych obwódek pod oczami spowodowanych brakiem snu, stres wyzwala w nas naturalną reakcję „walcz lub uciekaj”, która z kolei powoduje, że krew jest pompowana do najważniejszych organów niezbędnych do podjęcia decyzji o walce lub ucieczce: serca, płuc i mózgu. Ponieważ krew jest przekierowywana, nie trafia do skóry. Stres oznacza także wzrost poziomu adrenaliny i kortyzolu – dwóch hormonów, które nie sprzyjają czystej skórze.

Słabsze krążenie prowadzi do braku tlenu i innych ważnych składników odżywczych w skórze, co oznacza spowolnienie produkcji niezbędnych składników budulcowych skóry – kolagenu, przeciwutleniaczy i świeżych komórek skóry. Brak równowagi hormonalnej oznacza rozregulowany układ hormonalny i osłabiony układ odpornościowy. To nie jest dobry czas dla skóry!

Skąd mam wiedzieć, że moja skóra jest zestresowana?

Będziesz wiedziała. Jeśli czujesz się zestresowana psychicznie i emocjonalnie, jest niemal pewne, że odczuwa to także Twoja skóra. Jeśli nie jesteś pewna, sprawdź, co dzieje się z Twoją skórą: czy robi dziwne rzeczy? Czy zachowuje się w nietypowy sposób? Czy nastąpiła nagła zmiana nawilżenia/natłuszczenia/struktury, której nie da się wytłumaczyć zmianą środowiska lub produktu? Prawdopodobnie jest to reakcja na coś, co Cię stresuje.

Widoczne oznaki zestresowanej skóry + jak sobie z nimi radzić

Wypryski: Nie jest tajemnicą, że stres często objawia się w postaci wyprysków na twarzy, za co należy podziękować kortyzolowi. Kortyzol, znany także jako hormon stresu, może powodować zwiększone wydzielanie sebum i ropy naftowej, co prowadzi do przetłuszczania się skóry, trądziku i innych problemów skórnych spowodowanych stanem zapalnym, takich jak egzema czy trądzik różowaty. Choć możesz chcieć podjąć drastyczne środki, odsuń się od ostrego trybu życia.h toniki i peelingi! Zwalczaj ogień ogniem i oczyszczaj skórę olejkiem (to, co podobne, przyciąga to, co podobne, a olejek zwiąże się z nadmiarem sebum), następnie delikatnie złuszczaj skórę, aby usunąć martwe komórki naskórka, zanim zostaną uwięzione w twojej skórze, a na koniec zadbaj o solidne nawilżenie w postaci nawilżających, uspokajających olejków eterycznych, aby twoje gruczoły nie zaczęły nadmiernie pracować.

Podkrążenia pod oczami: Jedną z pierwszych rzeczy, które ulegają zaburzeniu podczas stresujących okresów, jest sen. To błędne koło: nie śpisz w nocy, myśląc o tym, co cię stresuje, a potem jeszcze bardziej stresujesz się tym, że nie śpisz. Zanim się zorientujesz, budzik zaczyna dzwonić, a cienie pod oczami stają się nieodzowne. (Dzięki, kortyzolu!) Aby pomóc sobie z opuchlizną i cieniami pod oczami, poszukaj kremu lub serum pod oczy o formule zawierającej to samo, po co sięgasz, aby się pobudzić: kofeinę. Auto Correct Brightening and Depuffing Eye Cream firmy Sunday Riley zawiera takie składniki, jak kofeina, brazylijski korzeń żeń-szenia, masło shea i kasztanowiec, które pomogą Ci wyglądać bardziej promiennie.

Matowa skóra: Jak już wcześniej wspomniano, stres oznacza mniejszy dopływ krwi do skóry, a co za tym idzie rzadszą wymianę komórek, co skutkuje gromadzeniem się martwych, matowych komórek skóry. Aby pobudzić komórki skóry do działania, potrzebujesz składników złuszczających, takich jak kwasy AHA i BHA zawarte w toniku REN Daily AHA Tonic. Na zakończenie zastosuj serum zawierające kwasy tłuszczowe omega (takie jak The Super Couple Face Oil Serum od Maya Chia), a w mgnieniu oka nabierzesz blasku.

*Niniejszy tekst nie powinien być traktowany jako porada medyczna. Jeśli doświadczasz przewlekłego stresu, zwróć się o poradę i pomoc do lekarza specjalisty. Jeśli ty lub ktoś, kogo kochasz, doświadcza wyniszczającego ataku lęku, zadzwoń do National Alliance on Mental Illness (NAMI) Helpline: 1-800-950-NAMI (6264) lub National Suicide Prevention Lifeline: 1-800-273-TALK (8255).