Co zrobić by dziecko jadło?

Twoje dziecko to największy niejadek na świecie? Przetestuj sprawdzony arsenał pomysłów, które pozwolą Ci uniknąć codziennego marudzenia przy stole.

Jedzenie to coś więcej niż przyswajanie substancji odżywczych, które pozwalają nam utrzymać się przy życiu. To przyjemność dla wszystkich zmysłów, którą potrafią docenić nie tylko dorośli oraz jeden z najważniejszych elementów życie społecznego. Wspólne posiłki i rozmowy przy stole wzmacniają więzi rodzinne oraz sprzyjają w nawiązywaniu nowych znajomości oraz podtrzymywaniu starych.

Wspólne posiłki
Dlatego też bardzo ważne jest, aby towarzyszyć dziecku podczas pałaszowania. Samotne jedzenie jest przecież bardzo nudne. Dziecko od razu znajdzie sobie jakieś ciekawsze zajęcie.

Małe porcje
Talerz, który aż ugina się od jedzenia nie wpływa motywująco na dziecko. Maluch zdaje sobie sprawę, że nie jest w stanie przyswoić tak wielkiej porcji i marudzi. Z dorosłymi jest inaczej. Lubimy delektować się ulubionymi potrawami i często przesadzamy z porcjami, rozpychając sobie żołądek, czego efektem jest nadwaga. Później zaś katujemy się dietami tak jak Cezary Żak, czy Adam Hofman, by powrócić do szczupłej sylwetki. Dzieci doskonale wiedzą, ile potrafią zjeść i protestują przed traktowaniem ich jak worek bez dna.

Pozbądź się przeszkadzania
Nie pozwól, by cokolwiek rozproszyło dziecko podczas obiadu. Wyłącz telewizor i schowaj zabawki na czas posiłku. Dzieci bardzo szybko tracą zainteresowanie jedną czynnością i z chęcią szukają innej rozrywki. Ponadto zajęte innymi rzeczami dziecko, nie jest w stanie nauczyć się rozpoznać uczucia sytości.

Kontroluj podjadanie
Dzieci uwielbiają słodycze i słodkie napoje, i nie odmówią łakoci. Sprawdź więc, czy Twoje dziecko nie zjada zbyt dużo cukierków i batoników, bo to dzięki nim tracą zainteresowanie posiłkiem. Jeżeli już chcesz zorganizować jakąś przekąskę, postaw lepiej na owoce lub warzywa.